Hiszpański cudotwórca Lamine Yamal ma za sobą czarującą passę na Mistrzostwach Europy.

Nadszedł czas, aby to zakończyć, mówi trener Niemiec Julian Nagelsmann.

Niemcy i Hiszpania, rekordowi trzykrotni mistrzowie Euro, spotkają się w soczystym ćwierćfinale w piątek.

Yamal ma za sobą przełomowe Euro 2024. Zachwycił fanów, pomógł Tanie Koszulki piłkarskie Hiszpania dotrzeć do finałowej ósemki i był porównywany do Lionela Messiego - a wszystko to w wieku zaledwie 16 lat.

"Ma zaledwie 16 lat, więc nasi zawodnicy mają duże szanse, aby go bronić" - powiedział Nagelsmann na czwartkowej konferencji prasowej.

"Musimy być przygotowani na kilka rzeczy. Ale z drugiej strony nie ma on tak dużego doświadczenia, gdy sprawy nie idą po jego myśli. Zobaczymy, jak wtedy zareaguje. To nie jest instrukcja, aby zwalić go z nóg, nie martw się. Chcemy mieć piłkę, a nie skrzywdzić zawodnika".

Yamal przybył na Euro 2024 z kilkoma "najmłodszymi" rekordami i nieuchronnie ustanowił kolejne. Stał się najmłodszym zawodnikiem, który wystąpił na męskim Euro, kiedy rozpoczął w otwierającym meczu Hiszpanii z Chorwacją, wygranym 3:0.

Nastolatek z Barcelony był już najmłodszym graczem, który zadebiutował i strzelił gola w lidze hiszpańskiej w wieku 15 lat, najmłodszym graczem, który wystartował w Lidze Mistrzów i najmłodszym, który strzelił gola dla Hiszpanii.

"Jak na 16-latka przeszedł długą drogę. Patrząc na to, gdzie ja byłem w wieku 16 lat, on jest w zupełnie innym miejscu" - powiedział 33-letni pomocnik z Koszulki piłkarskie Niemcy dzieci i Barcelony, İlkay Gündoğan.

Gündoğan miał okazję przyjrzeć się Yamalowi z pierwszej ręki, ponieważ nastolatek przeszedł przez hiszpański klub w zeszłym sezonie. "Sposób, w jaki gra w piłkę nożną i ryzyko, które podejmuje, jest niezwykle ważnym graczem dla Hiszpanii i Barcelony. Mam ogromny szacunek dla tego, co robi".

Yamal zakończył jednak dopiero swój pierwszy sezon w profesjonalnej piłce nożnej. Kolega z reprezentacji Hiszpanii Nico Williams - który również zbiera pochwały w wieku 21 lat - nie grał jeszcze w europejskiej piłce klubowej ze swoim zespołem Athletic Bilbao.

Niemcy mają również młody i energiczny atak w postaci 21-letnich Jamala Musiali i Floriana Wirtza. Grają oni w klubach Bayern Monachium i Bayer Leverkusen. Nie tylko regularnie występowali w meczach na najwyższym europejskim poziomie, ale często byli decydujący.

"Skupiam się nie tyle na Yamalu, co na Jamalu" -Koszulki Poland powiedział z uśmiechem Nagelsmann.